0322 454 00 62

DİYARBAKIR -MARDİN - MİDYAT - HASANKEYF

DİYARBAKIR -MARDİN - MİDYAT - HASANKEYF

DİYARBAKIR -  HASANKEYF –MİDYAT-MARDİN 

 ŞANLIURFA

 

1. Gün: Cuma: Adana - Diyarbakır

Saat 23.30’da istasyon meydanında buluşma ve 23.45’da Gaziantep - Şanlıurfa yol güzergâhından Diyarbakır’a hareket ediyoruz.                                                                                                

2. Gün: Cumartesi : Diyarbakır - Hasanpaşa Hanı - Ulu Cami - Hasankeyf - Midyat - Devlet Konuk Evi - Gümüşçüler

Sabah 07.00 sularında Diyarbakır’a varış. Burada Hasan Paşa Han’ında alacağımız muhteşem yöresel kahvaltımızın ardından Diyarbakır Ulu Camii ve Cahit Sıtkı Tarancı Evi’ni geziyoruz. Ardından Hasankeyf’e hareket ediyoruz. Dicle Nehrinin hayat verdiği Hasankeyf’e varıyoruz.  Kısa bir yürüyüş ile El Rızk Camii’ne kadar geliyoruz ve Büyük Saray ve Küçük Saray Kalıntılarını, Eski Köprü Kalıntılarını gördükten sonra kısa bir serbest zaman verip ardından Midyat’a hareket ediyoruz. Estel’de bulunan mahalli lokantamızda alacağımız ekstra öğle yemeğimizin ardından Midyat Kent Merkezine hareket ediyoruz. Başta Sıla Dizisi olmak üzere birçok diziye ev sahipliği yapan Devlet Konukevi’ni ve Gümüşçüler Çarşısını geziyoruz. Gümüşün Tel tel işlenerek sanata dönüştürüldüğü çarşı merkezindeki gümüşçülerden telkâri ürünleri satın alabilirsiniz. Midyat kent gezimizin ardından 5*  Matiat  Otele varış. Odalarımıza yerleştikten ve kısa bir dinlenme molasının ardından yöresel eğlence ve müzik eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.

3. Gün: Pazar : Mardin - Abbaralar - Ulu Cami - Çarşı - Kasımiye Medresesi - Şanlıurfa - Balıklıgöl

Saat 07.00’da alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından 08.00’de otelden ayrılıyoruz. Mardin’de bulunan ve Katolik Hristiyan halk Süryanilerin en önemli ibadethanelerinden olan Deyr-ul Zafaran Manastırı’nı geziyoruz. Güneş Tapınağı, Kilise ve tarihi mezarlıkları gördükten sonra kahve molası veriyoruz.  Mezopotamya Ovası manzarası eşliğinde Süryani kahvesi içip Süryani çöreklerini tattıktan sonra Kasımiye Medresesi’ne hareket ediyoruz. Artuklular devrinde yapımına başlanılan ve Akkoyunlular döneminde yapımı tamamlanan taş işçilik sanatının en önemli eserlerinden olan Medreseyi muhteşem Mezopotamya Ovasının güzelliği eşliğinde geziyoruz. Buradaki gezimizin ardından panoramik şehir turu eşliğinde çarşı merkezine gidiyoruz. Abbara olarak adlandırılan dar taş sokaklardan yürüyerek Eski Mardin evlerini görüyor ve Ulu Camii’ye gidiyoruz. Ulucami gezimizin ardından alışveriş için serbest zaman veriyoruz (Bakır Eşya, Badem Şekeri, Bıttım Sabunu, Mahlep Şarabı, Gümüş – Telkari ve Peksimet alabilirsiniz). Alışverişlerimizin ardından Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuk sonrasında varacağımız Şanlıurfa’da ekstra yemeğimizi aldıktan sonra 1 saat civarı Balıklıgöl ve Bedesten Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Şanlıurfa’dan ayrıldıktan sonra Adana’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 23.00 sularında Adana’ya varış. Özgül Turizm’e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz…

 

DAHİL OLANLAR

 

DAHİL OLMAYANLAR

* LÜKS GEZİ ARAÇLARI İLE ULAŞIM,
* 5* MATİAT OTEL’DE 1 GECE KONAKLAMA,
* 1.GÜN DİYARBAKIR'DA YÖRESEL KAHVALTI
* OTELDE 1 ADET AÇIK BÜFE SABAH KAHVALTISI,
* OTELDE 1 ADET AÇIK BÜFE AKŞAM YEMEĞİ,
* SEYAHAT SİGORTASI,
* OTOBÜS İÇİ İKRAMLAR,
* REHBERLİK HİZMETLERİ,
* PROGRAMDA BELİRTİLEN GEZİLER

 

* ÖĞLE YEMEKLERİ VE TÜM İÇECEKLER
* MÜZE GİRİŞLER

 

 

 

 FİYAT :