0322 454 00 62

BALKANLAR’DA 7 ÜLKE

BALKANLAR’DA 7 ÜLKE

1.Gün İstanbul - Üsküp

Bakırköy İncirli Boyner önünde saat 19:00'da buluşma ve hareketimizi takiben, Tekirdağ üzerinden İpsala'ya doğru hareket. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Batı Trakya şehirleri üzerinden Üsküp’e doğru harekete ediyoruz. Geceleme otobüsümüzde.

2.Gün Üsküp

Sabahın erken saatlerinde ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı'nın doğum yeri olan Üsküp'e varışımızın ardından yapacağımız panoramik şehir turunda tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, taş sokakları ve tarihi binaları ile Türk Çarşısı, Vardar Nehri, kale, 6. yy.'dan kalma Taş Köprü, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat Kulesi, Makedonya Meydanı, eski ve yeni tren istasyonları, hükümet binası, meclis, 17. yy.'dan kalma St.Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı ve Müzesi görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun bitiminde otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

3.Gün Üsküp - Belgrad

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a doğru yola çıkıyoruz. Belgrad'a varışımızın ardından yapacağımız panoramik Belgrad şehir turumuzda; Sava Katedrali, Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.

4.Gün Belgrad – Saraybosna

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya doğru yola çıkıyoruz. Varışımızla birlikte panoramik Saraybosna turumuza başlıyoruz. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’yı geziyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii’ni geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Katolik Katedrali,Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu’nu görüyoruz. Ardından 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan, Franz Ferdinand'ın vurulması olayının yaşandığı Latin Köprüsü’nü görüyoruz. Turumuzun bitiminde otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde. Akşam dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek Boşnak Gecesi programımıza katılabilirler.

5.Gün Saraybosna – Savaş Tüneli - Mostar – Blagaj - Poçitel - Neum

Uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından özel otobüslerimizle otelimizden hareket ediyoruz. İlk olarak, savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı Savaş Tüneli’ni ve müzeyi ziyaret edip, o günlere ait hikayeleri dinliyoruz ve duygusal anlar yaşıyoruz. Önce Mostar’a varıyoruz. Mostar’da yürüyerek yapacağımız turumuzda önce Mostar Köprüsü'nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Koski Mehmet Paşa Camii'ni görüyoruz. Vereceğimiz serbest zamanın ardından Blagaj’a gidip Alperenler Tekkesi’ni ziyaret ettikten sonra öğle yemeğimizi Buna Nehri’nin kaynağının yanında güzel bir restoranda yiyoruz. Öğle yemeğimizin ardından eski bir Osmanlı köyü olan Poçitel’e doğru yola çıkıyoruz. Bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’de 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Poçitel gezimizin ardından Neum'daki otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

6.Gün Neum – Dubrovnik – Kotor – Budva - İşkodra

Uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından, özel otobüsümüzle otelimizden hareketle ilk olarak Dubrovnik'e doğru hareket edeceğiz. Varışımızın ardından surlarla çevrili eski şehre ulaştığımızda otobüsümüzden inerek, UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmış şehirdeki, kuleleri, muhteşem surları, 14.yy’da yapılmış, dünyanın en eski eczanelerinden birini de ev sahipliği yapan Francis Manastırı’nı, Sponza Sarayı’nı, Rector Sarayı’nı, Onofrio Çeşmelerini, Gundulic ve Luza meydanlarını, Aziz Vlaho Kilisesi’ni, Orlando Heykeli’ni ve diğer önemli yapıları görüyoruz. Burada alışveriş ve yemek için verilecek serbest zamanınızın ardından rehberimizin belirttiği saatte otobüsümüzde toplanma ve hareketle Herceg Novi sınır kapısı üzerinden Karadağ’a varıyoruz, Avrupa Jet Sosyetesinin uğrak yeri olan Kotor Körfezi’nin nefes kesen manzarası eşliğinde kısa bir yolculuğun ardından ilk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor. Burada Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Buradaki turumuzun ardından Karadağ'ın ünlü turizm merkezi Budva'ya uğruyoruz. Budva'ya varışımızın ardından yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Budva’da verilecek serbest zamanın bitiminde İşkodra’ya doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapurlu zengin bir işadamına satılması ile günümüzde restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılan muhteşem ada St.Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir yerde mola vereceğiz. İşkodra'daki otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde

7.Gün İşkodra – Tiran - Ohrid

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Arnavutluk'un başkenti Tiran'a doğru yola çıkacağız. Tiran'da yapacağımız panoramik turda, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde Ohrid'e hareket. Varışımızın ardından yapacağımız panoramik Ohrid şehir turumuzda Makedonya'nın bu ünlü turizm merkezini tanıma fırsatı bulacaksınız. Yürüyerek yapacağımız turumuzda, UNESCO koruması altındaki Ohrid Gölü’nü, ilk matbaa örneklerini görebileceğimiz kağıt üretim atölyesini, Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleimon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma anfi tiyatro panoramik olarak görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun sonunda vereceğimiz serbest zamanda meşhur Ohrid incisinden satın alabilir, Ohrid Gölü’nde tekne turuna katılabilirsiniz. Günün sonunda otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.

8.Gün Ohrid-St.Naum-Resne-Manastır-Selanik

Sabah erken saatlerde uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından otelimizden hareketle yola çıkıyor ve enfes manzaralar eşliğinde ilk olarak St.Naum'a gidiyoruz. Burada bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Türbesini ziyaret ediyoruz. Buradaki turumuzun ardından Resne’ye doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resneli Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyoruz. Daha sonraki durağımız olan Manastır(Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Camii’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Turumuzun bitiminde toplanma ve Yunanistan sınır geçişimizi takiben Selanik'e hareket. Varışımızla birlikte otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Yunan Taverna programına katılabilirler. Geceleme otelimizde.

9.Gün Selanik-Kavala-İstanbul

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından güne panoramik Selanik turumuzla başlıyoruz. Kordon, beyaz kule, döner kule, fuar meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri , Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender Heykeli, Hamza Bey Camii, E.Venezelo-P.Konstantin Heykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları görülecek yerler arasındadır. Selanik turumuzu Ulu önder M.Kemal Atatürk'ün doğduğu evi ziyaret ederek noktalıyor ve Kavala'ya doğru hareket ediyoruz. Kavala'ya varışın ardından yapacağımız şehir turunda Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi, İmaret ve Kavala Kalesi (panaromik olarak), su kemerleri, belediye binası, liman görülecek yerler arasındadır. Yapılacak otobüs yolculuğuyla İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç yolu takip edilerek İpsala sınır kapısına varış. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Tekirdağ üzerinden İstanbul’a hareket. İstanbul'a varışla otobüse bindiğimiz noktalara transferler ve turumuzun sonu.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

4* Otellerde 7 gece konaklama ve sabah kahvaltıları
Lüks otobüslerle ulaşım
Rehberlik hizmetleri ve şehir vergileri
Şehir turları ve çevre gezileri
Zorunlu seyahat sigortası
Adana İstanbul arası uçak bileti

Önemli Not : Diğer turlarda şehir vergileri ve rehberlik hizmetleri adı altında otobüste rehber tarafından toplanan 43 Euro, bizim turumuzda tur ücretine dahildir.

Önemli Not 2 : Bütün çevre gezileri ücrete dahil olup, hiçbir çevre gezisi için ekstra ücret toplanmayacaktır.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Öğle ve Akşam yemekleri
Müze ve ören yeri giriş ücretleri
Yurt dışı çıkış harcı (